System rozgrywek jesiennej edycji

Organizator Superbet WL Ligi zatwierdził system rozgrywek na sezon Jesień 2023, w którym zagra 51 zespołów. Pierwszy raz w historii drużyny rywalizować będą o uniknięcie degradacji w trzeciej lidze.

Do rozgrywek jesiennej edycji Superbet WL Ligi zgłosiło się 51 zespołów (do ligi rzutem na taśmę ma dołączyć jeszcze jeden zespół, który zajmie miejsce Krwinek*). W pierwszych dwóch klasach rozgrywkowych została utrzymana liczba zespołów (odpowiednio 10 i 18), nie zmienił się również system rozgrywek. Sezon w obu ligach będzie podzielony na dwie części – zasadniczą i finałową. Pierwszoligowcy po rozegraniu pierwszej rundy zostaną podzieleni na dwie grupy 5-zespołowe, w których toczyć się będzie walka o mistrzostwo i medale oraz utrzymanie i uniknięcie gry w play-off.

Obie fazy w drugiej lidze odbędą się w dwóch grupach. W pierwszej rundzie nastąpił podział na dwie grupy po dziewięć zespołów. W drugiej fazie zaplecze elity będzie podzielone na 8-zespołową grupę, w której odbędzie się rywalizacja o awans (dwa pierwsze miejsca) i play-off (teamy z miejsc 3-5) oraz 10-drużynową grupę spadkową, gdzie toczyć się będzie gra o awans do Superbet Pucharu Wiary Lecha (dwa pierwsze miejsca) i utrzymanie (spadną ostatnie cztery zespoły).

W porównaniu do poprzednich sezonów jedyne zmiany nastąpią w trzeciej lidze, gdzie do walki o awans i play-off dojdzie także rywalizacja o utrzymanie. Do gry w najniższej klasie rozgrywkowej jesienią zgłosiły się 23 ekipy, które zostały podzielone na dwie grupy – jedną 12-zespołową i jedną 11-zespołową. Po rozegraniu fazy zasadniczej nastąpi podział na kilka mniejszych grup. Sześć teamów liczyć będą grupy mistrzowska i barażowa, po cztery grupa pocieszenia C i grupa spadkowa. Ostatnia grupa skupiająca najsłabsze zespoły będzie liczyć trzy zespoły. Promocję na zaplecze elity uzyskają trzy najlepsze drużyny 6-zespołowej grupy mistrzowskiej. Do gry w play-off przystąpią za to trzy zespoły, które w najlepszej szóstce zajęły miejsca 4-6., a także najlepsza drużyna grupy barażowej. Do czwartej ligi spadnie sześć ekip – trzy najsłabsze z grupy spadkowej i trzy zespoły, które w drugiej rundzie trafią do grupy pocieszenia D.

Superbet 4. WL Liga w sezonie Wiosna 2024 liczyć będzie siedem drużyn – sześciu spadkowiczów i najsłabszy zespół play-off o prawo gry w Superbet 3. WL Lidze. W kolejnych kampaniach liczba ekip w tej klasie rozgrywkowej będzie systematycznie powiększana.

Wiosną 2024 roku przy zachowaniu obecnej liczby zespołów ligi będą liczyły następującą liczbę drużyn:

Superbet 1. WL Liga – 10 zespołów
Superbet 2. WL Liga – 18 zespołów (2 grupy 9-drużynowe)
Superbet 3. WL Liga – 16 zespołów (2 grupy 8-drużynowe)
Superbet 4. WL Liga – 7 zespołów

W przypadku mniejszej liczby uprawnionych zespołów do gry w czwartej lidze najniższa klasa rozgrywkowa będzie uzupełniana kolejnymi drużynami z play-off o prawo gry w Superbet 3. WL Lidze. W przypadku mniejszej liczby zgłoszeń zmniejszana będzie liczba zespołów grających w Superbet 3. WL Lidze (minimalne 10 drużyn).

Szczegóły dotyczące systemu rozgrywek w sezonie Jesień 2023 dostępne są TUTAJ.

* – Organizator informuje o wycofaniu z rozgrywek zespołu Krwinki. Zawodnicy tej drużyny, którzy wystąpili w meczach Superbet Play-off wyjątkowo mogą zostać uprawnieni do gry w innych drużynach.