System rozgrywek – Jesień 2023

Superbet 1. WL Liga

10 zespołów zagra dwie rundy – zasadniczą i finałową. Po rozegraniu pierwszej rundy zespoły zostaną podzielone na dwie grupy – mistrzowską i spadkową. W mistrzowskiej zagrają zespoły z miejsc 1-5, w spadkowej 6-10. Punkty i bramki z 1. rundy zostaną zachowane. W 2. rundzie w grupie mistrzowskiej i spadkowej zespoły zagrają systemem każdy z każdym po jednym meczu.

Superbet 2. WL Liga

1. runda

18 drużyn zostało podzielonych według zajętych miejsc w poprzednim sezonie na dwie 9-zespołowe grupy.

2. runda

W fazie finałowej 18 drużyn zostanie podzielonych, według zajętych miejsc w 1. rundzie na 8-zespołową grupę mistrzowską i 10-zespołową grupę spadkową. W grupach drugiej rundy każdy zespół zagra z zespołem, z którym nie grał w 1. rundzie. 

Grupa mistrzowska – 1-4. miejsce w grupie A i B (miejsca na zakończenie sezonu 1-8)
Grupa spadkowa – 5-10. miejsce w grupie A i B (9-18)

Do punktacji grup w drugiej rundzie będzie wliczany mecz z rywalem (punkty i bramki), z którym awansowało się do grupy oraz połowa punktów zdobytych z drużynami, które nie zagrają w tej samej grupie (do podziału punktów nie wlicza się meczu z drużyną, z którą awansowało się do grupy!; przykład dzielenia punktów – 18 punktów w 1. rundzie = 9 punktów w 2. rundzie; 19 punktów w 1. rundzie = 10 punktów w 2. rundzie).

Superbet 3. WL Liga

1. runda

23 drużyny zostały podzielone według zajętych miejsc w poprzednim sezonie na jedną grupę 12-zespołową i jedną grupę 11-zespołową.

2. runda

W fazie finałowej 23 drużyny zostaną podzielonych, według zajętych miejsc w 1. rundzie na 6-zespołową grupę mistrzowską, 6-zespołową grupę barażową, 4-zespołową grupę pocieszenia C, 4-zespołową grupę spadkową i 3-zespołową grupę pocieszenia D. W grupach drugiej rundy każdy zespół zagra z zespołem, z którym nie grał w 1. rundzie. 

Grupa mistrzowska – 1-3. miejsce w grupie A i B (miejsca na zakończenie sezonu 1-6)
Grupa barażowa – 4-6. miejsce w grupie A i B (7-12)
Grupa pocieszenia C – 7-8. miejsce w grupie A i B (13-16)
Grupa spadkowa – 9-10. miejsce w grupie A i B (17-20)
Grupa pocieszenia D – 11-12. miejsce w grupie A i 11. miejsce w grupie B (19-22)

Do punktacji grup (od mistrzowskiej do spadkowej) w drugiej rundzie będzie wliczany mecz z rywalem (punkty i bramki), z którym awansowało się do grupy oraz połowa punktów zdobytych z drużynami, które nie zagrają w tej samej grupie (do podziału punktów nie wlicza się meczu z drużyną, z którą awansowało się do grupy!; przykład dzielenia punktów – 18 punktów w 1. rundzie = 9 punktów w 2. rundzie; 19 punktów w 1. rundzie = 10 punktów w 2. rundzie). Zespołom z grupy A do klasyfikacji drugiej rundy nie będzie wliczany mecz z zespołem, który zajmie 12. miejsce.

Do punktacji grupy D nie będą zaliczane wyniki z pierwszej rundy. Zespoły w drugiej rundzie zagrają systemem każdy z każdym.

Awanse/spadki

Spadek do Superbet 2. WL Ligi – 9-10. miejsce w Superbet 1. WL Lidze
Awans do Superbet 1. WL Ligi – 1-2. miejsce w Superbet 2. WL Lidze
Spadek do Superbet 3. WL Ligi – 15-18. miejsce w Superbet 2. WL Lidze
Awans do Superbet 2. WL Ligi – 1-3. miejsce w Superbet 3. WL Lidze
Spadek do Superbet 4. WL Ligi – 18-23. miejsce w Superbet 3. WL Lidze

Superbet Play-off

Superbet Play-off o awans do Superbet 1., Superbet 2. WL Ligi i Superbet 3. WL Ligi zostanie rozegrany na początku sezonu Wiosna 2024. Czas gry w meczach o awans do pierwszej i drugiej ligi wynosił będzie 2×15 minut. W przypadku remisu sędzia zarządzi 3-minutową dogrywkę, a następnie trzy serie rzutów karnych. Czas gry w meczach o prawo gry w trzeciej lidze zostanie ustalony po zatwierdzeniu listy zespołów, które zagrają w Superbet Play-off o 3. WL Ligę. Rozgrywka odbędzie się w formie jednodniowego turnieju w systemie każdy z każdym.

W przypadku rezygnacji z gry na Superbet WL Lidze kolejnymi zespołami uprawnionymi do gry w play-off będą zespoły, które zajęły kolejne miejsca w grupie mistrzowskiej Superbet 2. WL Ligi (maksymalnie do 6. miejsca) i barażowej Superbet 3. WL Ligi (maksymalnie do 10. miejsca). W przypadku wyczerpania możliwości gry czterech zespołów przy trzech zespołach zostanie rozegrany jeden półfinał (wolny los otrzyma drużyna, która zajęła najwyższe miejsce spośród zespołów), a następnie finał; przy dwóch zespołach, zostanie rozegrany finał; przy jednej drużynie – odwołanie play-off.

Superbet Play-off o 1. WL Ligę – 8. miejsce w 1. WL Lidze, 3-5. miejsce w grupie mistrzowskiej Superbet 2. WL Ligi
Superbet Play-off o 2. WL Ligę – 4-7. miejsce w klasyfikacji końcowej Superbet 3. WL Ligi
Superbet Play-off o 3. WL Ligę – nowe drużyny, które zgłoszą się do rozgrywek

Pary Superbet Play-off

Superbet 1. WL Liga

1/2 finału: 8. miejsce [Superbet 1. WL Liga] – 5. miejsce [Superbet 2. WL Liga]
1/2 finału: 3. miejsce [Superbet 2. WL Liga] – 4. miejsce [Superbet 2. WL Liga]
finał: zwycięzcy 1/2 finału

Zwycięzca finału Superbet Play-off zagra w Superbet 1. WL Lidze.

Superbet 2. WL Liga

1/2 finału: 4. miejsce [Superbet 3. WL Liga] – 7. miejsce [Superbet 3. WL Liga]
1/2 finału: 5. miejsce [Superbet 3. WL Liga] – 6. miejsce [Superbet 3. WL Liga]
finał: zwycięzcy 1/2 finału

Zwycięzca finału Superbet Play-off zagra w Superbet 2. WL Lidze.

Superbet 3. WL Liga

System rozgrywek zostanie ustalony po zamknięciu zapisów do ligi.

Superbet Puchar WL Ligi

System gry w Superbet Pucharze WL Ligi zostanie ustalony po otrzymaniu informacji na temat liczby zespołów, które zadeklarują się walczyć o to trofeum.

Superbet Superpuchar WL Ligi

System gry w Superpucharze WL Ligi zostanie ustalony po zakończeniu sezonu Jesień 2023.

Superbet Puchar Wiary Lecha

W Superbet Pucharze Wiary Lecha łącznie zagra 6 zespołów: zwycięzca i wicemistrz grupy spadkowej Superbet 2. WL Ligi, wicemistrz grupy barażowej Superbet 3. WL Ligi, mistrz grupy pocieszenia C Superbet 3. WL Ligi, mistrz grupy spadkowej Superbet 3. WL Ligi, mistrz grupy pocieszenia D Superbet 3. WL Ligi.

Grupa A: 2. miejsce grupy spadkowej Superbet 2. WL Ligi, 2. miejsce grupy barażowej Superbet 3. WL Ligi, 1. miejsce grupy spadkowej Superbet 3. WL Ligi
Grupa B: 1. miejsce grupy spadkowej Superbet 2. WL Ligi, 1. miejsce grupy pocieszenia C Superbet 3. WL Ligi, 1. miejsce grupy pocieszenia D Superbet 3. WL Ligi

1/2 finału: 1A – 2B, 1B – 2A

SuperLiga6 (Mistrzostwa Polski, Puchar Polski)

Mistrzostwa Polski

Awans do finałów Mistrzostw Polski SuperLiga6 wywalczą dwie najlepsze drużyny Turnieju Mistrzów Superbet WL Ligi, w którym zagra trzech mistrzów Superbet WL Ligi (edycje: Jesień 2023, Zima 2023/2024, Wiosna 2024).

Puchar Polski

Awans do finałów Pucharu Polski SuperLiga6 wywalczą dwie najlepsze drużyny Turnieju Zdobywców Superbet Pucharu WL Ligi, w którym zagra trzech zdobywców Superbet Pucharu WL Ligi (edycje: Jesień 2023, Zima 2023/2024, Wiosna 2024).