O nas

Rozgrywki amatorskiej ligi piłkarskiej organizowanej przez Stowarzyszenie Wiara Lecha wystartowały 6 listopada 2010 roku. Tego dnia odbyły się pierwsze mecze halowej edycji, która rozgrywana była pod balonem ze sztuczną nawierzchnią przy ulicy Za Cytadelą. Do inauguracyjnej kampanii zgłosiło się 20 zespołów.

Utworzenie ligi piłkarskiej przez Stowarzyszenie Wiara Lecha było wynikiem dużego zainteresowania turniejami, które były organizowane przez kibiców Lecha Poznań. Pomysł projektu pod nazwą „Liga Kiboli” pojawił się w czerwcu 2010 roku. Zapisy do pierwszej edycji wystartowały cztery miesiące później, a inauguracyjne pojedynki zostały rozegrane 6 listopada 2010 roku. Po pięciomiesięcznej rywalizacji wyłoniony został mistrz Ligi Kiboli (tak nazywała się WL Liga w pierwszej edycji). Został nim FC Stilić, który dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich pojedynków wyprzedził WM. Trzecie miejsce zajął wielki faworyt rozgrywek – zespół gospodarzy, czyli Wiary Lecha. Oprócz rozgrywek ligowych odbył się także Puchar Ligi oraz wyłoniony został zwycięzca Superpucharu. Pucharowe zmagania wygrało EW, które w finale pokonało Lechitę.net 2:0. Na zakończenie rozgrywek odbył się mecz Superpucharu. Mistrz – FC Stilić zremisował z EW 2:2, ale okazał się lepszy w serii rzutów karnych i sięgnął po drugą koronę.

Tydzień po zakończeniu halowej edycji rozpoczęły się pierwsze w historii zmagania na otwartych boiskach. Zespoły rywalizowały na trzech poznańskich orlikach – przy ulicy Droga Dębińska, przy ulicy Żonkilowej i na os. Bolesława Chrobrego. Rozgrywki zostały podzielone na dwie ligi – WL Ligę (drużyny niezrzeszone w grupach kibicowskich) i Ligę Kiboli (drużyny zrzeszone w grupach kibicowskich). Połączył je Puchar Ligi i Superpuchar. Pierwszymi mistrzami zostali – Wiara Lecha (na WL Lidze) i EW (w Lidze Kiboli). Reprezentanci stowarzyszenia zdobyli też puchar i superpuchar.

Liga Kiboli przetrwała jeszcze jesienne rozgrywki, które wygrała Sekcja SSL po czym na wiosnę 2012 roku została wchłonięta przez WL Ligę. W tym roku kampania halowa ostatni raz odbyła się pod balonem ze sztuczną nawierzchnią i przeniosła się na parkiety hal – najpierw na os. Stare Żegrze, a następnie na ulicę Żonkilową, gdzie rozgrywki trwają do dnia dzisiejszego.

Przez kilka lat WL Liga stała się największą amatorską ligą piłkarską w Wielkopolsce. Do rozgrywek na otwartych boiskach zgłasza się regularnie ponad 50 zespołów.

W 2017 roku utworzona została liga e-sportowa pod nazwą e-WL Liga, w której rywalizacja odbywa się zespołowo (2 vs 2) i indywidualnie (1 vs 1). Mecze rozgrywane są w ośrodku Kibice Razem-Lech Poznań, gdzie mieści się także biuro WL Ligi.

Stowarzyszenie Wiara Lecha oprócz organizacji amatorskiej ligi zajmuje się także organizacją Drużyny Wiary Lecha (V liga), Duszyczek Wiary Lecha (ligi młodzieżowe WZPN). Ważną części sportowego życia WL jest także organizacja turniejów patriotycznych, w tym dwóch dużych wydarzeń jakimi niewątpliwie są turnieje upamiętniające Powstanie Wielkopolskie i Poznański Czerwiec 1956.