transkrupka.pl wygrała Puchar WL Ligi

Trzeci raz w historii transkrupka.pl wywalczyła Puchar WL Ligi. W finale pokonała IKP Olimpię. Triumf w rozgrywkach pucharowych zapewnił jej awans do Pucharu Polski SuperLiga6.

O godzinie 19 rozpoczęła się rywalizacja o Puchar WL Ligi w sezonie Wiosna 2023. Na placu boju pozostało sześć ekip, które w wyniku losowania zostały podzielone na dwie 3-zespołowe grupy. Walkę o półfinał zainaugurowały szóstki Gietewu i Emeritos Galaktikos. 13-minutowy bój nie przyniósł bramek, tak jak kolejne spotkanie, w którym doszło do przedwczesnego finału, czyli rywalizacji IKP Olimpii z transkrupką.pl. Premierowy gol został zdobyty w trzeciej niedzielnej potyczce. W 4 min do siatki trafił Adam Michalak z Synów Gehenny. Swój wyczyn powtórzył w 9 i 13 min, a jego drużyna pokonała Gietewu 4:1. Było to ważne zwycięstwo, gdyż już po pierwszym meczu, pieczętujące awans do 1/2 finału. Gietewu, żeby dostać się do najlepszej czwórki musiało liczyć na równie wysokie zwycięstwo Synów Gehenny nad Emeritos Galaktikos. Taka sytuacja nie miała jednak miejsca. Emeryci zagrali galaktycznie i pokonali pierwszoligową przeszkodę aż 4:0 zapewniając sobie pierwsze miejsce w grupie K. Do półfinału awansowały też IKP Olimpia i transkrupka.pl, które nie miały kłopotów z pokonaniem Luis&Spółka. Obecny lider elity wygrał 3:0, natomiast ćwierćfinaliści zeszłorocznych Mistrzostw Polski 3:1. Gol stracony w ostatnich sekundach zadecydował o tym, że transkrupka.pl zajęła drugą lokatę i trafiła na Emeritos Galaktikos. IKP Olimpia mogła szykować się do meczu z Synami Gehenny.

Faza pucharowa dostarczyła sporych emocji. Oba półfinały potrzebowały dogrywek, a jeden pojedynek rozstrzygnął się po serii rzutów karnych. W pierwszej grze o finał transkrupka.pl objęła prowadzenie w 5 min po trafieniu Kacpra Sworackiego. Cztery minuty później do wyrównania doprowadził Szymon Ślosarz. Mecz w regulaminowym czasie zakończył się wynikiem 1:1. Dogrywka była miażdżąca w wykonaniu transkrupki.pl, która w trzy minuty zdobyła trzy bramki i z przytupem weszła do finału. Bramki w dodatkowych 180 sekundach padały też w drugim półfinale. Przez trzynaście minut zawodnicy IKP Olimpii i Synów Gehenny nie potrafili wpisać się na listę strzelców. Wynik w drugiej minucie dogrywki otworzył Piotr Nowak, ale kilkanaście sekund przed końcem do rzutów karnych doprowadził Nikita Makarenkov. Jedenastki od niecelnego uderzenia rozpoczęła IKP Olimpia, ale do końca jej zawodnicy byli już bezbłędni. W trzeciej i czwartej serii Synowie Gehenny nie trafili do siatki i musieli pożegnać się z marzeniami o wyjeździe do Warszawy.

Pojedynek o brąz był ciekawym widowiskiem. Pomimo krótkiego czasu gry emocji nie brakowało. Emeritos Galaktikos dwukrotnie obejmowali dwubramkowe prowadzenie. Końcówka należała jednak do Synów Gehenny, którym udało się rzutem na taśmę doprowadzić do dogrywki. Bramkę na wagę przedłużenia szans na medal zdobył Arsemi Lazai, który pięknym uderzeniem nożycami zdjął pajęczynę z bramki strzeżonej przed golkipera Emeritos. Dodatkowy czas gry nie przyniósł goli – o tym kto zdobędzie brązowe krążki miały zadecydować rzuty karne. Te lepiej wykonywali Synowie Gehenny, którzy czterokrotnie wpakowali piłkę do siatki. Był to udany rewanż za wysoką przegraną w fazie grupowej.

Finał był jednostronny. Transkrupka.pl była skuteczna do bólu i po pierwszych dziesięciu minutach gry wygrywała 3:0. Dwukrotnie piłkę do siatki skierował Krzysztof Kulczak, raz Paweł Mokrzycki. Czwarty cios nadszedł na początku drugiej odsłony. Bramkę zdobył Jakub Giełda. Olimpia wprowadziła do gry lotnego bramkarza, ale nie potrafiła stworzyć sytuacji podbramkowej. Błędy w rozegraniu piłki wykorzystali za to zawodnicy transkrupki.pl, którzy trafili jeszcze dwukrotnie – w 13 min na listę strzelców wpisał się Sworacki, a 120 sekund później Mokrzycki skompletował dublet. Honorowego gola dla IKP zdobył Mateusz Bartkowiak, który w 17 min ustalił wynik spotkania na 6:1 na korzyść transkrupki.pl. Była to także bramka pieczętująca tytuł króla strzelców.

Transkrupka.pl dzięki triumfowi w wiosennym Pucharze WL Ligi otrzymała bilet na finały Pucharu Polski, które odbędą się w Warszawie, 9 lipca. Do stolicy pierwszoligowcy udadzą się razem ze zwycięzcami jesiennego i zimowego Pucharu WL Ligi – El Pistoleros. Dla transkrupki.pl będzie to trzeci występ w Warszawie, a drugi w Pucharze Polski.

Wyniki

Grupa K

Gietewu – Emeritos Galaktikos 0:0
Synowie Gehenny – Gietewu 4:1 (4′ 9′ 13′ Adam Michalak, 7′ Jakub Szymczak – 11′ Maciej Staniewicz)
Emeritos Galaktikos – Synowie Gehenny 4:0 (6′ Szymon Ślosarz, 7′ Dominik Andrzejewski, 8′ Michał Korgul, 11′ Dominik Kaźmierski)

Awans do Final Six: Emeritos Galaktikos, Synowie Gehenny

Grupa L

IKP Olimpia – transkrupka.pl 0:0
Luis&Spółka – IKP Olimpia 0:3 (4′ 13′ Mateusz Bartkowiak, 8′ Jacek Sander)
transkrupka.pl – Luis&Spółka
3:1 (3′ Jakub Giełda, 6′ Krzysztof Elantkowski, 13′ Marcin Dorosz – 13′ Marek Michalak)

Awans do 2. rundy: IKP Olimpia, transkrupka.pl