System rozgrywek sezonu Jesień 2022

52 zespoły rywalizować będą podczas jesiennej edycji. Najwięcej drużyn, bo 24, zagra w najniższej klasie rozgrywkowej.

System rozgrywek sezonu Jesień 2022 – klik!

Zakończyły się zapisy na jesienną edycję WL Ligi. Ostatecznie w pierwszej edycji sezonu 2022/2023 zagrają 52 drużyny. To o trzy więcej niż w poprzednim sezonie. System rozgrywek w dwóch najwyższych ligach nie uległ zmianie. W elicie zagra 10 zespołów, które po pierwszej rundzie zostaną podzielone na dwie grupy: mistrzowską (miejsca 1-5) i spadkową (miejsca 6-10). Na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej rywalizować będzie 18 ekip podzielonych na dwie grupy 9-zespołowe. Po rozegraniu fazy eliminacyjnej powstaną dwie kolejne grupy: mistrzowska (miejsca 1-4) i spadkowa (miejsca 5-9). W drugich rundach zarówno w pierwszej, jak i drugiej lidze zespoły będą grały według zasad obowiązujących w poprzednich kampaniach.

Zmianie uległ system rozgrywek trzeciej ligi, w której zagrają 24 drużyny podzielone na dwie grupy 12-zespołowe. Po rozegraniu wszystkich meczów zespoły zagrają mecze o lokaty w końcowej klasyfikacji. Bezpośredni awans do drugiej ligi wywalczą zwycięzcy obu grup, a o trzecie miejsce gwarantujące grę na zapleczu elity powalczą wicemistrzowie grup. Zwycięzca pojedynku o brązowe krążki zapewni sobie drugoligowy status, a przegrany będzie najwyżej rozstawionym zespołem w play-off. Do dodatkowych gier o awans o klasę wyżej premiowane będą także – piąta, szósta i siódma drużyna rozgrywek trzeciej ligi.

Rozgrywki Pucharu WL Ligi wkroczyły w decydującą fazę. W jedną z październikowych sobót zostanie rozegrane Final Six, które wyłoni triumfatora. Drużyny jesienią zagrają także o Puchar Wiary Lecha. O trofeum rywalizować będzie sześć zespołów – dwa najlepsze z grupy spadkowej 2. WL Ligi, a także czterech trzecioligowców: zwycięzcy meczów pomiędzy … zwycięzcami meczów o miejsca.

Zakończenie sezonu z uwagi na awans Lecha do fazy grupowej Ligi Konferencji i listopadowo-grudniowe Mistrzostwa Świata został zaplanowany na pierwszy tydzień grudnia.