York zdobywa Superpuchar WL Ligi!

York powtórzył sukces z sierpnia zeszłego roku i drugi raz z rzędu sięgnął po Superpuchar WL Ligi. Był to ich trzeci triumf w rozgrywkach inaugurujących nową kampanię. Najlepszym zawodnikiem został wybrany Radosław Lamch.

Awans Winiar i Bragi

Rozgrywki o Superpuchar WL Ligi rozpoczęły się od rywalizacji w grupie eliminacyjnej, w której znalazły się zespoły grające jesienią poza elitą. Dwie najlepsze drużyny z trzyzespołowej grupy miały zagwarantowany awans do 1/2 finału. Tam już czekały tuzy najwyższej klasy rozgrywkowej – Poznaniacy i York. Ci pierwsi, choć pod koniec listopada świętowali mistrzostwo, wydawali się z tej dwójki … słabsi. Dzień wcześniej musieli rywalizować w ostatniej kolejce halowych rozgrywek, co miało z pewnością przełożenie na siły, którymi dysponowali w poniedziałkowy wieczór. York wkroczył do rywalizacji wypoczęty, ale też bez przetarcia, jaki mieli nie próżnujący zimą Almatur, Braga oraz Winiary FC. Cała trójka znalazła swoje miejsce na piłkarskiej mapie Poznania i szlifowała pod balonami formę na wiosnę.

Grupa eliminacyjna okazała się wyrównana. Każda z drużyn wygrała po jednym meczu, więc o tym kto zajmie, które miejsce decydowały bramki. Rywalizację wygrały Winiary FC. W pierwszym spotkaniu rozgromiły Almatur 5:1, a na zakończenie grupowych zmagań okazały się minimalnie słabsze od Bragi przegrywając 0:1. Drugą lokatę zajął FSC, który przed skromnym zwycięstwem 1:0 nad WFC przegrał ze zwycięzcami Pucharu Wiary Lecha 1:2. Premierowego gola na wiosnę zdobył Marcin Janas, który otworzył wynik potyczki Winiar z Almaturem.

Mistrz i obrońcy trofeum grają dalej

Półfinały nie przyniosły niespodzianek, lecz w pierwszym spotkaniu 1/2 finału wisiała ona w powietrzu. Braga postawiła się Poznaniakom i choć przegrywała dwukrotnie to potrafiła odrobić straty, a w 16 min za sprawą drugiej bramki Mateusza Gajewskiego wyszła na prowadzenie 3:2. Poznaniacy walczyli o remis i dopięli swego. W 23 min pięknym uderzeniem popisał się Michał Siatkowski. Wyrównał stan gry doprowadzając do serii rzutów karnych. Do wyłonienia zwycięzców potrzebne było pięć serii. Lepiej w tym elemencie gry spisali się Poznaniacy, którzy awansowali, drugi raz w historii, do finału Superpucharu. Znalazł się też tam York. Obrońcy trofeum nie mieli problemów z pokonaniem Winiar. Dwa gole Michała Mireckiego i jeden Jacka Dembińskiego po dwunastu minutach dały trzybramkowe prowadzenie. Straty tuż przed przerwą zmniejszył efektownym uderzeniem Łukasz Cendalski. Jak się później okazało bramka do szatni nie popchnęła WFC do lepszej gry. York po wznowieniu gry za sprawą Michała Nowaka wrócił do przewagi trzech trafień. Winiary stać było na zmniejszenie rozmiarów porażki i mecz zakończył się wynikiem 4:2 dla pierwszoligowców.

York drugi raz z rzędu

Finał był popisem Radosława Lamcha, który zasłużenie został wybrany najlepszym zawodnikiem najważniejszej rozgrywki. Po ośmiu minutach zawodnik Yorka miał na koncie dwie efektowne bramki otwierające wynik meczu o złoto. Po kwadransie gry Poznaniacy złapali kontakt dzięki trafieniu Mariusza Bocheńskiego, ale cztery minuty później dobił ich Piotr Nowak wraz z Jackiem Dembińskim. Wynik mecz na 5:1 ustalił Jarosław Janicki, który przypieczętował zdobycie trzeciego Superpucharu w historii.

Wyniki Superpucharu WL Ligi | 02.03.2020

Faza grupowa

Almatur Biuro Podróży – Winiary FC 1:5
 11’ Radosław Mróz – 8’ 12’ Marcin Janas, 12’ 13’ Jacek Nowak, 10’ Mateusz Nowak
 3-1
 Marcin Janas (Winiary FC)

Almatur Biuro Podróży – FSC Braga 2:1
 3’ Dariusz Wiśniewski, 10’ Radosław Mróz – 11’ Mateusz Gajewski
 3-7
 Radosław Mróz (Almatur Biuro Podróży)

Winiary FC – FSC Braga 0:1
 2’ Rafał Robakowski
 Rafał Robkowski (FSC Braga)
 3-3
 Mateusz Gajewski (FSC Braga)

Tabela grupy eliminacyjnej (kolejno: miejsce, nazwa drużyny, mecze, punkty, bramki)

1.Winiary FC235:2
2.FSC Braga232:2
3.Almatur Biuro Podroży233:6

1/2 finału

Poznaniacy – FSC Braga 3:3 (2:2) karne 4:3
 2’ Mariusz Bocheński, 7’ Filip Trębacz, 23’ Michał Siatkowski – 3’ 16’ Mateusz Gajewski, 11’ Mikołaj Hajdasz
 3-3
 Maciej Wiśniewski (FSC Braga)

York – Winiary FC 4:2 (4:1)
 4’ 12’ Michał Mirecki, 11’ Jacek Dembiński, 16’ Michał Nowak – 13’ Łukasz Cendalski, 26’ Damian Nowak
 2-3
 Michał Mirecki (York)

Finał

York – Poznaniacy 5:1 (2:0)
 5’ 8’ Radosław Lamch, 19’ Piotr Nowak, 20’ Jacek Dembiński, 22’ Jarosław Janicki – 15’ Mariusz Bocheński