System rozgrywek – Zima 2022/2023

1. WL Liga

10 zespołów zagra dwie rundy – zasadniczą i finałową. Po rozegraniu pierwszej rundy zespoły zostaną podzielone na dwie grupy – mistrzowską i spadkową. W mistrzowskiej zagrają zespoły z miejsc 1-5, w spadkowej 6-10. Punkty i bramki z 1. rundy zostaną zachowane. W 2. rundzie w grupie mistrzowskiej i spadkowej zespoły zagrają systemem każdy z każdym po jednym meczu.

2. WL Liga

10 zespołów zagra dwie rundy – zasadniczą i finałową. Po rozegraniu pierwszej rundy zespoły zostaną podzielone na dwie grupy – mistrzowską i pocieszenia. W mistrzowskiej zagrają zespoły z miejsc 1-5, w pocieszenia 6-10. Punkty i bramki z 1. rundy zostaną zachowane. W 2. rundzie w grupie mistrzowskiej i pocieszenia zespoły zagrają systemem każdy z każdym po jednym meczu.

Awanse/spadki

Awans do 1. WL Ligi – 1-3. miejsce w grupie 2. WL Ligi
Spadek do 2. WL Ligi – 10. miejsce w 1. WL Lidze

Puchar WL Ligi

Rozgrywki o Puchar WL Ligi toczyć się będą w dwóch fazach – grupowej i pucharowej.

Faza grupowa

20 zespołów zostanie podzielonych na 4 grupy 5-zespołowe, z których do fazy pucharowej awansują drużyny, które zajmą 1. i 2. miejsce.

Faza pucharowa

1/4 finału – 8 najlepszych zespołów fazy grupowej;
1/2 finału – 4 zwycięzców 1/4 finału;
mecz o 3. miejsce – przegrani z 1/2 finału;
finał – zwycięzcy 1/2 finału.

Puchar Wiary Lecha

W meczu o Puchar Wiary Lecha zagrają dwa zespoły z grupy spadkowej 1. WL Ligi i dwa zespoły z grupy pocieszenia 2. WL Ligi. Do półfinałów trafią drużyny, które wygrają grupę spadkową/pocieszenia i zespoły, który wygrają oddzielną klasyfikację, do której będą zaliczane tylko i wyłącznie mecze drugiej rundy rozgrywek. W przypadku wygrania obu klasyfikacji przez jedną drużynę do finału trafi zespół, który zajmie 2. miejsce w grupie spadkowej/pocieszenia.

Pary półfinałowe utworzą zespoły z tych samych poziomów rozgrywkowych. Mecze 1/2 finału i finał potrwają 1×15 min. W przypadku remisu sędzia zarządzi trzy serie rzutów karnych.

Superpuchar WL Ligi

System gry w Superpucharze WL Ligi zostanie ustalony po zakończeniu sezonu Zima 2022/22.