System rozgrywek – Wiosna 2022

SEZON WIOSNA 2022

forBET 1. WL Liga

10 zespołów zagra dwie rundy – zasadniczą i finałową. Po rozegraniu pierwszej rundy zespoły zostaną podzielone na dwie grupy – mistrzowską i spadkową. W mistrzowskiej zagrają zespoły z miejsc 1-5, w spadkowej 6-10. Punkty i bramki z 1. rundy zostaną zachowane. W 2. rundzie w grupie mistrzowskiej i spadkowej zespoły zagrają systemem każdy z każdym po jednym meczu.

forBET 2. WL Liga

1. runda

18 drużyn zostało podzielonych według zajętych miejsc w poprzednim sezonie na dwie 9-zespołowe grupy.

2. runda

W fazie finałowej 18 drużyn zostanie podzielonych, według zajętych miejsc w 1. rundzie na 8-zespołową grupę mistrzowską i 10-zespołową grupę spadkową. W grupach drugiej rundy każdy zespół zagra z zespołem, z którym nie grał w 1. rundzie. 

Grupa mistrzowska – 1-4. miejsce w grupie A i B (miejsca na zakończenie sezonu 1-8)
Grupa spadkowa – 5-10. miejsce w grupie A i B (9-18)

Do punktacji grup w drugiej rundzie będzie wliczany mecz z rywalem (punkty i bramki), z którym awansowało się do grupy oraz połowa punktów zdobytych z drużynami, które nie zagrają w tej samej grupie (do podziału punktów nie wlicza się meczu z drużyną, z którą awansowało się do grupy!; przykład dzielenia punktów – 18 punktów w 1. rundzie = 9 punktów w 2. rundzie; 19 punktów w 1. rundzie = 10 punktów w 2. rundzie).

forBET 3. WL Liga

1. runda

21 drużyn zostały podzielone według zajętych miejsc w poprzednim sezonie na jedną 11-zespołową i jedną 10-zespołową grupę.

2. runda

W fazie finałowej zespoły z miejsc 1-3. grupy A i B utworzą 6-zespołową grupę mistrzowską, a drużyny z miejsc 4-6. grupy A i B utworzą 6-zespołową grupę barażową. Pozostałe zespoły (miejsca 7-10/11) zagrają w grupach pocieszenia. Zwycięzcy grup pocieszenia wezmą udział w Pucharze Wiary Lecha.

Grupa mistrzowska – 1-3. miejsce w grupie A i B (miejsca na zakończenie sezonu 1-6)
Grupa barażowa – 4-6. miejsce w grupie A i B (7-12)
Grupa pocieszenia C – 7-9. miejsce w grupie A i B (13-18)
Grupa pocieszenia D – 10-11. miejsce w grupie A i 10. miejsce w grupie B (19-21)

Do punktacji będzie wliczany mecz z rywalem (punkty i bramki), z którym awansowało się do grupy oraz połowa punktów zdobytych z drużynami, które nie zagrają w grupie mistrzowskiej (do podziału punktów nie wlicza się meczu z drużyną, z którą awansowało się do grupy!; przykład dzielenia punktów – 18 punktów w 1. rundzie = 9 punktów w 2. rundzie; 19 punktów w 1. rundzie = 10 punktów w 2. rundzie). Do punktacji zespołów z grupy A, które zagrają w grupie mistrzowskiej i pocieszenia C2-C3 nie będzie wliczany mecz z 11. zespołem grupy A.

Awanse/spadki

Awans do 1. WL Ligi – 1-2. miejsce w grupie mistrzowskiej 2. WL Ligi;
Awans do 2. WL Ligi – 1-3. miejsce w grupie mistrzowskiej 3. WL Ligi;
Spadek do 2. WL Ligi – 9-10. miejsce w 1. WL Lidze;
Spadek do 3. WL Ligi – 15-18. miejsce w grupie spadkowej 2. WL Ligi.

Play-off

Finał play-off o 1. WL Ligę zostanie rozegrany po finale Superpucharu forBET WL Ligi, natomiast mecze fazy play-off o 2. WL Ligę zostaną rozegrane dzień po rozgrywkach o Superpuchar forBET WL Ligi. Czas gry wynosił będzie 2×20 minut (o 1. WL Ligę) i 2×15 minut (o 2. WL Ligę). W przypadku remisu sędzia zarządzi 3-minutową dogrywkę, a następnie trzy serie rzutów karnych.

W przypadku rezygnacji z gry na WL Lidze lub play-off kolejnymi zespołami uprawnionymi do gry w play-off o 2. WL Ligę będą zespoły, które zajęły kolejne miejsca w grupie barażowej (maksymalnie do 10. miejsca). W przypadku wyczerpania możliwości gry czterech zespołów przy trzech zespołach zostanie rozegrany jeden półfinał (wolny los otrzyma drużyna, która zajęła najwyższe miejsce spośród zespołów), a następnie finał; przy dwóch zespołach, zostanie rozegrany finał; przy jednej drużynie – odwołanie play-off.

Play-off o 1. WL Ligę – 8. miejsce w 1. WL Lidze, 3. miejsce w grupie mistrzowskiej 2. WL Ligi
Play-off o 2. WL Ligę – 4-6. miejsce w grupie mistrzowskiej 3. WL Ligi; 1. miejsce w grupie barażowej 3. WL Ligi

Pary play-off

1. WL Liga

finał: 8. miejsce [1. WL Liga] – 3. miejsce [2. WL Liga]

Zwycięzca finału play-off zagra w 1. WL Lidze.

2. WL Liga

1/2 finału: 4. miejsce [3. WL Liga] – 7. miejsce [3. WL Liga]
1/2 finału: 5. miejsce [3. WL Liga] – 6. miejsce [3. WL Liga]
finał: zwycięzcy 1/2 finału

Zwycięzca finału play-off zagra w 2. WL Lidze.

Puchar forBET WL Ligi

System gry w Pucharze WL Ligi zostanie ustalony po otrzymaniu informacji na temat liczby zespołów, które zadeklarują się walczyć o to trofeum.

Superpuchar forBET WL Ligi

System gry w Superpucharze WL Ligi zostanie ustalony po zakończeniu sezonu Wiosna 2022.

Puchar Wiary Lecha

W Pucharze Wiary Lecha łącznie zagra 6 zespołów: zwycięzca i wicemistrz grupy spadkowej 2. WL Ligi, wicemistrz grupy barażowej 3. WL Ligi, zwycięzca i wicemistrz grupy pocieszenia C 3. WL Ligi i zwycięzca grupy pocieszenia D 3. WL Ligi, z których najlepszy wywalczy awans do Superpucharu WL Ligi.

Grupa A: 2. miejsce grupy spadkowej 2. WL Ligi, 2. miejsce grupy barażowej 3. WL Ligi, 2. miejsce grupy pocieszenia C 3. WL Ligi
Grupa B: 1. miejsce grupy spadkowej 2. WL Ligi, 1. miejsce grupy pocieszenia C 3. WL Ligi, 1. miejsce grupy pocieszenia D 3. WL Ligi

1/2 finału: 1A – 2B, 1B – 2A